Miód faceliowy

 



Facelia błękitna to roślina o pięknych, niebieskich kwiatach. Uwielbiają ją pszczoły miodne jak również szereg innych owadów zapylających. W Polsce zyskuje swoją popularność dzięki ogromnej miododajności oraz bogatym walorom zdrowotnym miodu wytwarzanego przez pszczoły z jej kwiatów. 


Miód faceliowy 

Miód ten ma lekko kwaskowaty smak i wyrazisty, kwiatowy aromat. Barwa miodu wahać może się od jasnożółtej do zielonkawej. Skrystalizowany miód faceliowy jest jasno kremowy lub wręcz biały.  Pyłek facelii równie chętnie zbierany przez pszczoły ma charakterystyczny, fioletowo-niebieski kolor. 


Właściwości miodu faceliowego

Miód faceliowy jest bardzo chętnie kupowany przez osoby z nadciśnieniem tętniczym. Zawarte w miodzie związki skutecznie wpływają bowiem na obniżenie ciśnienia. Poprawia pracę układ krążenia a także jest nieocenionym wsparciem przy niewydolności mięśnia sercowego oraz miażdżycy. 

Dzięki właściwością bakteriobójczym świetnie zapobiega chorobom górnych dróg oddechowych a także wzmacnia odporność. Polecany jest w przypadku problemów z astmą oskrzelową. 

Zawartość choliny sprawia, że miód ma zbawienny wpływ na kondycję wątroby, chroniąc ją nawet w przypadku silnych zatruć. Wspiera ponadto leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka. Ma pozytywny wpływ na pracę woreczka żółciowego i trzustki. 

Miód faceliowy polecany jest miłośnikom kawy i herbaty, palaczom, osobom nie stroniącym od alkoholu ponieważ hamuje negatywny wpływ tych używek na organizm. 



Pamiętajcie 

- miodu nie należy podawać dzieciom do 1 roku życia, wiele osób twierdzi, że nawet do 2. 

- zbyt wczesne podawanie miodu i produktów pszczelich może prowadzić u maluchów do rozwinięcia alergii

- słodząc napoje miodem, należy poczekać aż np. herbata lub kawa ostudzi się do temperatury pokojowej

- miód przechowywać należy w ciemnym pomieszczeniu,  w temperaturze do 18°





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz