Czym jest miód?

Rozróżniamy dwa rodzaje miodu.

 Miód nektarowy powstaje z nektaru kwiatowego zbieranego przez pszczoły miodne.  Miód spadziowy, który pszczoły tworzą z wydzielin liści niektórych drzew. 

Jest jeszcze miód odsklepinowy lecz tu, chodzi o sposób jego odzyskiwania z plastra. Miód ten jest odsączany z odsklepin, czyli wosku zdrapywanego z plastra, żeby resztę miodu udało się odwirować. miód odsklepinowy jest najzdrowszym miodem lecz rzadko jest sprzedawany, ponieważ z każdego miodobrania powstaje go jedynie niewielka ilość.

Prawdziwy miód początkowo płynny, powoli krystalizuje. Można również miód poddać kremowaniu, wtedy po krystalizacji ma on konsystencje kremu, nie jest tak twardy jak w wyniku naturalnego procesu. Kremowanie nie wpływa na obniżenie zdrowotnych właściwości miodu. 

Miód należy przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze do 18 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze uciekają z niego związki eteryczne, utleniają się mikroelementy i witaminy. Miód staje się po prostu słodziwem. 

Czasem miód w czasie krystalizacji może delikatnie zmienić kolor, może również podzielić się niejako na dwie części, na część jaśniejszą i ciemniejszą. Taka podwójna barwa miodu nie jest jego wadą. Czasem po prostu pszczoły pozyskują nektar z więcej niż jednego źródła. Miód lipowy może być zmieszany z rzepakowym np. Oba rodzaje miodów inaczej krystalizują, w innym tempie, dlatego może dojść do podziału. 

Czasem krystalizacja przebiega w taki sposób : 

To świadczy jedynie o tym, że miód jest prawdziwy. Nie jest przegrzany ani zanieczyszczony. Prozdrowotne właściwości takiego miodu stoją na najwyższym poziomie. 



Warto przy okazji wyjaśnić kilka zagadnień :

- pszczelarz karmi pszczoły cukrem - tak ale na zimę, owszem robią sobie z tego miód ale zjadają go przez zimę. Inaczej pszczoły, którym w sezonie zabiera się miód nektarowy, zimą nie miały by pokarmu. Taki miód znika z ula przed pierwszymi pożytkami. Nie trafia do słoików i nie jest sprzedawany. ( mowa tu oczywiście o pszczelarzach szanujących swoje pszczoły, siebie i swoich klientów ). 

- Pszczoły się leczy- tak, w zasadzie profilaktycznie, bo bez takiej ingerencji mogłyby paść zaatakowane przez np. warroze. Leczenie pszczół wykonuje się poza sezonem miodnym. Nie ma to wpływu na miód czy inne produkty pszczele. 

W naszej pasiece nie stosujemy środków chemicznych, pszczoły leczymy za pomocą pasków nasączonych kwasem szczawiowym, octowym lub mrówkowym, w zależności od potrzeb i warunków.  


Pamiętajcie 

- miodu nie należy podawać dzieciom do 1 roku życia, wiele osób twierdzi, że nawet do 2. 

- zbyt wczesne podawanie miodu i produktów pszczelich może prowadzić u maluchów do rozwinięcia alergii

- słodząc napoje miodem, należy poczekać aż np. herbata lub kawa ostudzi się do temperatury pokojowej

- miód przechowywać należy w ciemnym pomieszczeniu,  w temperaturze do 18°

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz